Verzovací systém Git – část 2

SourceTree_newlogoPo zahřívacím prvním článku, kde byly představeny základy, si dnes ukážeme pokročilejší funkce, které z Gitu dělají nepostradatelný nástroj především pro vývoj softwaru. Podíváme se, jak vytvářet a používat větve (branches), jak je vzájemně spojovat (funkce merge) a v neposlední řadě také na to, jak vytvořit vzdálený (remote repository) repozitář a synchronizovat s ním náš projekt (příkazy push a pull). To všechno si ukážeme na názorných příkladech použítí v našem oblíbeném programu SourceTree.

Read more . . .

Ako na rozhranie? (diel 1.)
Na úvod: UI,UX,IxD, HCI

Hovorí sa, že systém môže byť najlepší na svete, no pokiaľ nevie svoje výstupy podať v pre človeka rozumnom formáte, tak je nepraktický a úplne zbytočný. To platí aj pre pročítačové systémy a celkovo virtuálny svet. Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že denne pracujeme s rôznymi druhmi rozhraní. Nie raz, nie dvakrát, ale neustále. Mali by sme si teda definovať, čo to rozhranie je.ixd-ui-ux Rozhraním rozumieme predel medzi dvoma samostatnými celkami. Ide o to, čím sa daný systém prezentuje voči vonkajšiemu svetu  a ako sním komunikuje ( môže ísť o iné služby, ale aj o ľudí). Read more . . .

Verzovací systém Git prakticky, část 1

Proč verzovací systém a co je vůbec GIT

gitUrčitě jste již někdy pracovali na počítači na rozsáhlejším projektu, jako například softwaru, diplomové práci, ale třeba i prezentaci do zaměstnání. Jeho příprava zabrala delší dobu a možná na něm i potřebovalo kooperovat více lidí současně. Pak jste jistě narazili na problém, kde a jak projekt udržovat a zálohovat. Nikdo nechce po měsíci sepisovaní diplomky začínat od začátku a pravidelné zálohování celého projektu do složek ve stylu Diplomka1, Diplomka2, Diplomka-final, Dimplomka-final-final je značně amatérské, nepřehledné a neefektivní. Read more . . .